Spašavanje Kitova Hladnim Poslom Za Utjehu

Video: Spašavanje Kitova Hladnim Poslom Za Utjehu

Video: Охота на китов. "Китобои" 2024, Svibanj
Anonim

SYDNEY - Opis posla zabranjuje: "Bez plaće, dugi sati, naporan rad, opasni uvjeti, ekstremno vrijeme." Toliko je intenzivno radno okruženje da se službenici boje da bi netko mogao jednog dana umrijeti na dužnosti.

Ali da Georgie Dicks nije bila spremna na hrabre valove, zavijajuće vjetrove i japanske brodove harpuna kako bi spasila kitove od klanja u antarktičkim vodama, nikad se ne bi javila da bude aktivistica.

"Uvijek imamo živote na vezi i ako to ne možemo prihvatiti, stvarno ne bismo trebali biti ovdje", rekao je 23-godišnjak za AFP s broda Steve Irwin, broda u vlasništvu militantnog Sea Društvo za zaštitu pastira.

Oko 1000 ljudi svake se godine prijavi za rad na brodu Sea Shepherd s ciljem da spasi kitove da ne završe na japanskim tanjurima.

Pozicija uključuje provođenje mjeseci na jednom od najnegostoljubivijih mjesta na zemlji i, iako obećava životno iskustvo, "cvileći, nezadovoljnici, ljubitelji madraca i slabići" mole se da se ne prijave.

Dicks se slaže da je dosadašnja kampanja djelovala uzbudljivo, posebno kada se njezin brod probijao kroz ledene obloge u Južnom oceanu dok su se volonteri sukobili s japanskim kitolovcima ranije ovog mjeseca.

"Da, bojala sam se za svoj život", priznala je. "Ali znaš da jednostavno prihvaćaš ono što ti se događa u životu i to je to."

"To je bio potpuno intenzivan dan. Bilo je tako uzbudljivo i uzbudljivo konačno se osjećati kao da zapravo radim nešto kako bih zaustavio kitolov."

Kaže da su rizici više nego nadoknađeni mogućnošću spašavanja divovskih sisavaca od ubijanja pod rupom u međunarodnom moratoriju koji im omogućuje lov zbog "znanstvenih istraživanja".

"Spašavajući kitove, to želim učiniti od svoje šeste godine", kaže Dicks, koja kao deckhand provodi velik dio svog vremena čisteći brod.

Aktivisti Sea Shepherda poznati su po sukobima s kitolovcima, a u sedam ekspedicija pod oštrim okom kapetana Paula Watsona često su se pokušavali staviti između kitova i harpuna.

Kampanja maltretiranja eskalirala je u siječnju 2010. kada je futuristički motorni čamac grupe ugljik-kevlar, trimaran Ady Gil, potonuo nakon sudara s sigurnosnim brodom japanske flote Shonan Maru II.

Dužnosnici su upozorili da se boje da bi netko mogao biti ubijen u tekućim prosvjedima protiv kitolova u oštrom i zabačenom Južnom oceanu.

"Silazimo ovdje prihvaćajući da postoje rizici, da postoje opasnosti i znamo da je to opasan posao i sretni smo što to radimo pokušavajući sačuvati ovaj dio našeg planeta za budućnost naše djece i djece", kaže Doug O'Neil, još jedan dobrovoljac u Steveu Irwinu.

37-godišnjak kaže da su mu, iako mu nedostaju partner i mala djeca, koja se nalaze u glavnom gradu Tasmanije Hobartu, vrijedilo.

Kao brodski službenik za komunikacije, O'Neil može koristiti svoje vještine kao IT radnik i zadužen je za njegove radio, računalne i satelitske sustave, kao i elektroniku na mostu i sigurnost e-pošte.

"Podnio sam zahtjev jer sam mislio da treba nešto poduzeti i želio sam moći pružiti pomoć na bilo koji način", rekao je za AFP. "To je zanimljiv posao, ponekad vrlo užurban, ponekad vrlo monoton."

Kevin McGinty (47) kaže da nema sumnje biti dobrovoljac na gliseru Sea Shepherda 'Godzilla', 33-metarskom stabiliziranom monokopu koji je dobio japansko ime za divovsko čudovište - Gojira.

"To je zlo plovilo", kaže on o crnom čamcu, koji je prije toga za manje od 80 dana završio put oko svijeta pod nazivom Cable & Wireless Adventure. "Čamac stvarno dobro podnosi loše vrijeme."

McGinty, koji je vlasnik male tvrtke za ugovaranje električne energije u zapadnom australskom gradu Fremantleu, rekao je da je završio u ovosezonskoj kampanji nakon što je pomogao u električnim radovima na brodovima Sea Shepherd u luci.

Vjeruje da dobrovoljci rade ono što bi australska vlada trebala raditi - podržavajući snažnu australijsku politiku protiv kitolova.

"Samo mislim da je organizacija Sea Shepherd svojim pristupom izravnog djelovanja najučinkovitija organizacija za zaštitu na licu zemlje", rekao je za AFP iz Hobarta gdje je Gojira točio gorivo.

Ali čak se i McGinty smije s uvjetima tijekom kampanje koji se mogu protegnuti na tri mjeseca: "Ako ne želite plaću i teške uvjete, na pravom ste mjestu", šali se.

I Dicks priznaje da joj neke stvari nedostaju - poput svježeg voća i povrća - i da vjetrovi od 40 čvorova i teški uvjeti mogu biti oštri, ali kaže da joj je kampanja dala trenutke koje nikada neće zaboraviti.

Spominje jedan svjež, svjež dan kada se brod kretao kroz sante leda i kad je iskočilo nekoliko kitova peraja i grbavaca.

"Bilo je to stvarno čudno vrijeme jer su se na pomolu nalazili brodovi s harpunima", prisjeća se Dicks. "Samo da ovdje vidim ove prekrasne životinje i da znamo da o tim kitovima mislimo toliko drugačije nego što oni misle o njima. To je bio samo jedan od onih trenutaka … bogojavljenje."